Türkiye'de Seslendirme


Seslendirme; ekranda seyrettiğimiz görüntülerin kendi dilimizde yorumlanmasıdır. Bu şekilde kendi dilimizde, rahat rahat istediklerimizi seyrederiz.

Türkiye'de seslendirme dünyaya göre oldukça başarılı bir noktada. Ülkemizde çoğunlukla tiyatro ve sinema oyuncularının üstlendiği bu görev hakkıyla yerine getiriliyor.  Her film, belgesel, çizgi film için hassasiyetle çalışılarak, en iyi sonucun oluşması için çalışılıyor.

Yıllardır iyi seslendirme yapılmasının sebebi, çalışmaların usta-çırak ilişkisiyle yürütülmesi. Ustalar stüdyoda seslendirme yaparken, yeni öğrenenler onların yanında, hiç ses çıkarmadan dinleyerek öğreniyorlar. Gerektiğinde ustalar, yeni konuşmaya başlayanları dinleyerek, onlara eksik yönlerini bildirerek, doğruyu öğrenmelerine yardımcı oluyorlar.

Tabii son yıllarda artan kanal sayısı, yayınlanan filmlerin fazlalığı, bu tür bir ilişkiyi azaltıyor. Çünkü işler çok hızlı yapılması gerektiğinden, iyi ya da kötü bitiriliyor. Bu işe yeni başlayanlar da hemen kayıtlara sokularak, seslendirmeye alınıyor.

Son yıllarda özellikle televizyonda yapılan seslendirmelerde kalitenin düşmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi budur.

Tabii bunun dışında da önemli sebepler var. Ama bunları sırası geldikçe bu başlıklar altında paylaşacağım.

Bir sonraki yazım yine bu satırlarda olacak.....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !